تبلیغات
فری: دانلود آهنگ با لینک مستقیم - احتمال توافق ایران و عربستان

احتمال توافق ایران و عربستان

پنجشنبه 11 آذر 1395 01:08 ق.ظ

 

احتمال توافق ایران و عربستان

 • احتمال توافق ایران و عربستان

  احتمال توافق ایران و عربستان

  کد مطلب: 63824

  تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳

  جمهوری اسلامی ایران تنها 25 درصد از بودجه خود را از طریق درآمدهای نفتی تامین می کند در حالی که این رقم برای عربستان 70 درصد و برای ونزوئلا بیش از 40 درصد است.

  ایران انگیزه چندانی برای کاهش تولید نفت خود ندارد. ایران در تلاش است تا سهم از دست رفته خود از بازار نفت در طول تحریم های غرب را پس بگیرد. حتی با قیمت پایین، برای ایران بازسازی روابطش با پالایشگاه های اروپایی و خریداران آسیایی امری مفید است.

  به گزارش تسنیم به نقل از وال استریت ژورنال، ایران نسبت به بسیاری از بسیاری از دیگر اعضای اوپک اقتصادی متنوع تر دارد. جمهوری اسلامی ایران تنها 25 درصد از بودجه خود را از طریق درآمدهای نفتی تامین می کند در حالی که این رقم برای عربستان 70 درصد و برای ونزوئلا بیش از 40 درصد است.

  یک مقام نفتی ایرانی گفت، «وابستگی ایران به نفت خیلی کم است.»

  ایران بخشی از توافق ماه سپتامبر در الجزایر بوده است، اما مقامات ایرانی هیچگاه نگفته اند که آنها خودشان هم در کاهش تولید مشارکت خواهند داشت و هفته هاست پشت درهای بسته در تلاش اند تا از هرگونه محدود کردن تولیدشان خودداری کنند.

  مقامات ایرانی همواره اعلام کرده اند که می خواهند سهمشان از بازار نفت به سطح قبل از تحریم ها در سال 2012 برگردد. اما تعیین دقیق میزان سهم ایران از بازار در دوران قبل از تحریم ها امری دشوار است.

  مقامات ایرانی گفته اند می خواهند قبل از بررسی پیوستن به طرح اوپک به تولید روزانه حدود 4 میلیون بشکه برسند. اوپک در ماه جاری به اوپک گفته که روزانه 3.92 میلیون بشکه نفت تولید می کند، اما منابع مستقل رقم تولید نفت ایران را 3.7 میلیون بشکه تخمین زده اند.

  معیار دیگر برای سنجش میزان سهم ایران از بازار، تولید این کشور نسبت به تولید نفت رقباست. برای مثال، در سال 2005 یعنی زمانی که اوپک هنوز نظام سهمیه بندی میزان تولید مشخص برای اعضایش را اعمال می کرد، سهم ایران 4.1 میلیون بشکه بود در حالی که سهم عربستان 9.1 میلیون بشکه در روز بود. اکنون تولید عربستان به 10.6 میلیون بشکه در روز رسیده است.

  منوچهر تکین، یک مقام سابق نفتی ایران گفت، ایران و عربستان احتمالا این بار اختلافاتشان را کنار خواهند گذاشت زیرا این بار وضعیت حساس تر است. برخی تحلیلگران گفته اند اگر اوپک نتواند این هفته به توافقی دست یابد ممکن است قیمت نفت مجددا به زیر 35 دلار برسد.
  تکین گفت: «وضعیتی که الان شاهد هستیم بسیار حساس است... زمانی که وضعیت بحرانی می شود، اوپکی ها همواره دور هم جمع می شوند و با هم تصمیم می گیرند.»


برچسب ها: احتمال ، توافق ، ایران ، و ، عربستان ،