تبلیغات
فری: دانلود آهنگ با لینک مستقیم - بالاخره برنامه تمرینی را تغییر بدهیم یا ندهیم؟

بالاخره برنامه تمرینی را تغییر بدهیم یا ندهیم؟

جمعه 7 آبان 1395 10:41 ب.ظ

 

بالاخره برنامه تمرینی را تغییر بدهیم یا ندهیم؟

 • بالاخره برنامه تمرینی را تغییر بدهیم یا ندهیم؟

  بالاخره برنامه تمرینی را تغییر بدهیم یا ندهیم؟
  از سال ها پیش آرنولد به شاگردانش توصیه می کرد که هر ۶ هفته یکبار مجاز به تغییر برنامه تمرین خود هستند . او اعتقاد دارد این ایده باعث شوک به بافت های عضله خواهد شد . همچنین در پاره ای از موارد زمانی که عضله نیاز دارد تا با شرایط تمرین جدید وفق پیدا کند احتمالا دردناک خواهد شد .

   بالاخره برنامه تمرینی را تغییر بدهیم یا ندهیم؟

  آرنولد معتقد است این درد خوشایند مطمینا باعث رشد عضله در درازمدت خواهد شد . او یک شخص با نفوذ و تاثیر گذار در دنیای بدنسازی و فیتنس محسوب می شود و ایده های وی واقعا کارایی خودشان را ثابت کرده است . حتی افراد زیادی هستند که طبق گفته آرنولد دقیقا هر ۶ هفته برنامه تمرین خود را تغییر می دهند .

  حالا سوال اینجاست که آیا این ایده آرنولد هنوز هم معتبر است ؟
  وقتی برنامه تمرین خود را تغییر می دهیم ، احتمالا در روزهای آینده درد جدیدی را در عضله تجربه خواهیم کرد . این پدیده آستانه تاخیر درد عضله (Doms) نام دارد . اگر آرنولد بالاترین پیک بازو را تا بحال از آن خود کرده است ، مطمین باشید سالیان سال درد فراوانی را در بازوانش تحمل کرده است ، اما ناگفته نماند پیک بازو به ژنتیک فرد نیز بستگی دارد .
  او همیشه درد عضله را تجربه می کرد ، چرا که هیچ موقع خود را به یک روش تمرین عادت نمی داد . حال به نظر شما صرفا درد باعث رشد عضله خواهد شد ؟
  امروزه بسیاری از ورزشکاران راغب به تمرین کردن با وزنه های سنگین هستند و حتی برنامه تمرینی خود را برای مدت ها تغییر نمی دهند و در نهایت درد عضله را تجربه می کنند ، ولی دردی که باعث آسیب به مفاصل و تخریب عضله خواهد شد . محققان آمریکایی معتقدند حتی تغییر در دامنه حرکت و یک الگوی جدید تمرین می تواند اثرات مثبتی در این ورزش داشته باشد .
  آنها تحقیقاتی را بر روی فردی که ۳۰ سال سابقه ورزش بدنسازی داشت انجام دادند . آنها سیستم هوازی تمرینی این فرد را از دوچرخه به اسنپ تغییر دادند .
  نتایج نشان داد که این فرد در روزهای متوالی پس از کار با اسنپ دردی را در ناحیه زانو حس کرد و نتوانست به حالت عادی راه برود . MRI هم نشان داد که مینیسک عضلات وی پاره شده است .
  به گفته خودش قبل از اجرای تمرین با اسنپ هیچ مشکلی در ناحیه زانو نداشت . اما دانشمندان این درد را مربوط به عادت نداشتن وی و عدم تمرین صحیح با این دستگاه می دانند . آنها اعتقاد دارند همیشه تغییر در برنامه تمرین سودمند نخواهد بود . این تغییر یک ریسک است و خیلی اهمیت دارد که تشخیص دهید تغییری که می خواهید اعمال کنید بی خطر است یا خیر .
  راه های فراوانی وجود دارد که بدون اینکه باعث آسیب به عضله شوید در برنامه تمرینتان تغییر مثبت ایجاد کنید .
  محققین علوم تمرین اعتقاد دارند هیچگاه نباید تمرین جدیدی را چه در خارج از فصل و چه در فصل مسابقات تغییر داد ، ولی اگر ورزشکار خارج از فصل مسابقات به سر می برد می تواند شدت یا تعداد ست های تمرین را کاهش داد که همین امر باعث می شود ورزشکار آستانه تاخیر درد عضله را تجربه نکند . چرا که تمرینات مداومی را پشت سر گذاشته است .
  تغییر دادن برنامه تمرینی هر ۶ هفته یکبار سودمند است و شما را از یکنواختی اجرای حرکت در باشگاه دور می سازد اما به این نکته توجه داشته باشید که شما باید ابتدا زیرکانه سپس سخت تمرین کنید .


برچسب ها: بالاخره ، برنامه ، تمرینی ، را ، تغییر ، بدهیم ، یا ،